Woda lodowa to czynnik chłodzący stosowany w alternatywnych do freonowych systemach chłodzenia. Może być to czysta woda lub wzbogacona o dodatki przeciwko zamarzaniu takie jak roztwór glikolu etylenowego.

Instalacje chłodnicze oparte na wodzie lodowej stosowane są zazwyczaj w dużych instalacjach. W instalacjach tych freon jest tylko w stacji zewnętrznej, w której następuje wymiana ciepła z wodą, która jest pompowana do instalacji w pomieszczeniach.

Instalacja chłodnicza oparta o tzw. wodą lodową jest systemem identycznym w swej budowie do systemów ogrzewania. Różni się tym, że zasilana jest nie gorącą, a zimną wodą o parametrach zasilania 5–10 0C i powrotu 10–16 0C. Woda ta, nazywana lodową ze względu na niską temperaturę, rozprowadzana jest systemem rur od źródła do odbiorników.

Odbiornikami w takich systemach są przeważnie klimakonwektory, czyli wymienniki ciepła typu woda-powietrze. Gdy wywołamy przepływ powietrza przez klimakonwektor, w którym płynie woda lodowa, spowodujemy odebranie z niego ciepła i tym samym wzrost temperatury wody lodowej (o 5–6 stopni). Występuje szereg typów odbiorników: naścienne, kasetonowe, kanałowe, przypodłogowe.

Woda lodowa, aby dopłynąć do odbiornika końcowego, potrzebuje pompy zasilającej wodę w ciśnienie. Właściwe ukierunkowanie wody i regulacja temperaturowa jest złożonym zagadnieniem. Opiera się ona o serię zaworów równoważących ciśnienie, stabilizujących przepływy na określonych odcinkach, oraz mieszających.

Niewątpliwą zaletą takich instalacji jest bardzo niski koszt utrzymania, co w dużych instalacjach jest bardzo ważnym czynnikiem. Koszty wynikają z ceny energii elektrycznej do zasilania pomp, oraz siłowników sterujących.

Nakłady inwestycyjne na taką instalację są z reguły większe niż w przypadku instalacji freonowych. Instalacje te są znacznie trudniejsze do zaprojektowania, weryfikacji oraz sterowania. Jednak dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja działa równie sprawnie jak instalacje freonowe, a jest tańsza w użytkowaniu głownie ze względu na obostrzenia związane z CRO i karami za odpływ czynnika R410 w tradycyjnych systemach freonowych.

Jesteś inwestorem obiektu komercyjnego, potrzebujesz profesjonalnego doradztwa lub kosztorysu opartego o projekt chłodniczy. Skontaktuj się z nami.

Zapraszamy do współpracy. Zespół Klimedo


Opinie na temat realizacji KLIMEDO

 1. Pan Jakub z Piotrkowa Trybunalskiego
  10/2020

  Pełen profesjonalizm, fachowe doradztwo, szybkość realizacji. Polecam!

  Źródło:


  Pan Witold z Teresina
  03/2020

  Rozmowy z dostawcą były konkretne i rzeczowe. Po okresie ofertowania i negocjacji bardzo szybka instalacja. Ceny wybranego modelu do ofert rynkowych konkurencyjne. Prace montażowe odbyły się szybko i sprawnie.

  Źródło: