Ozonowanie - czystość i świeżość bez wirusów, bakterii zarazków i nieprzyjemnych zapachów.

Układ odpornościowy człowieka rozwija się przez całe życie. W okresie dziecięcym nie jest on jeszcze na tyle rozwinięty, by samodzielnie walczyć z bakteriami, które mogą wyrządzić wiele złego w organizmie malucha. Z tego też powodu, warto sięgnąć po sprawdzoną metodę, jaką jest ozonowanie. Szybko i w prosty sposób pozbądź się wirusów i bakterii ze swojego życia.

Ozonowanie mieszkania i domy dezynfekcja wnętrz ozonem

Ozonowanie to:

ekologiczna forma dezynfekcji pomieszczeń, usuwania nieprzyjemnych zapachów oraz likwidacji wirusów, bakterii, roztoczy, grzybów i pleśni – kwestii, które nie omijają również domów, mieszkań lub pomieszczeń biurowych. Przebywanie w czystym środowisku jest niezwykle ważne dla zdrowia każdego człowieka, a w szczególności dla dzieci.

Pozytywne aspekty ozonowania

Ozonowanie pomieszczeń to współcześnie jedna z najskuteczniejszych, a zarazem najmniej inwazyjnych metod dezynfekowania. Działanie to pozwala na usunięciu groźnych dla zdrowia bakterii, wirusów, zarodników grzybów, pleśni oraz alergenów, które znajdują się w każdym domu oraz mieszkaniu. Ogromną zaletą ozonowania jest również usuwanie zapachów takich jak: stęchlizna, dym tytoniowy, pot, spalenizna, zapachy odzwierzęce oraz zapachy farb, klejów czy nawet lakierów. Metoda ta, sprawdza się również w sterylizacji mikrobiologicznej pomieszczeń po chorobach domowników.

Ozonowanie Warszawa

Ozonowanie Warszawa

Przykładowe zastosowanie ozonowania w domu:

 • sypialnia – usuwanie alergenów takich jak: roztocza, pyłki, grzyby,
 • salon – usuwanie zapachu dymu papierosowego, zapachów odzwierzęcych oraz wielu innych wiążących się z funkcjonowaniem w tej części użytkowej,
 • kuchnia – usuwanie pleśni i grzybów oraz dezynfekcja powierzchni,
 • strych, piwnice i garaże – odstraszenie szkodników i insektów, a także usunięcie grzybów, pleśni oraz zapachu stęchlizny, spalin lub benzyny.

Ozonowanie – wykorzystanie ozonu w dezynfekcji

Ozon jest drugim najpotężniejszym utleniaczem na świecie, z tego powodu doskonale sprawdza się w zabijaniu wirusów i bakterii oraz usuwaniu silnych zapachów. Jest silnie reaktywny, co oznacza, że wchodzi w reakcje z innymi cząsteczkami, rozbijając ich struktury. Skuteczność ozonu w eliminacji zapachów polega na tym, że jako gaz jest w stanie dotrzeć wszędzie tam, gdzie jest powietrze, a więc we wszystkie szczeliny i zakamarki w podłodze czy suficie oraz w przewody wentylacyjne, odpływy i rury. Rozbija cząsteczki obecne w powietrzu odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach w pomieszczeniach, a także zabija bakterie, wirusy czy pleśń.

Ozonowanie to skuteczna metoda dezynfekcji, dezodoryzacji czy dezynsekcji, dzięki której pomieszczenia są nie tylko wolne od przykrych aromatów, ale i bezpieczne oraz sterylne. Ozon wykorzystuje się do sterylizacji pomieszczeń mieszkalnych, publicznych, placówek zdrowia (w tym sali operacyjnych), zakładów przetwórstwa (np. masarni), magazynów, lokali gastronomicznych, wnętrz samochodów, klimatyzacji.

Dezynfekcja mieszkania – kiedy warto się zdecydować?

Ozonowanie powietrza w domu lub mieszkaniu to sprawdzony sposób na oczyszczenie przestrzeni z przykrych zapachów, jak i usunięcie niebezpiecznych bakterii, wirusów czy pleśni. Kiedy warto zdecydować się na taki zabieg?

Bez wątpienia ozonowanie powinni rozważyć właściciele domów i mieszkań, które przez lata były mocno zaniedbane lub których lokatorzy (np. osoby wynajmujące) prowadzili niehigieniczny tryb życia. Jeśli mamy wątpliwości co do czystości danej przestrzeni i obawiamy się, że przebywanie w niej może być szkodliwe dla naszego zdrowia, zamówmy firmę zajmującą się ozonowaniem.

Kiedy jeszcze wykonuje się ozonowanie? W przypadku zajęciu mieszkań i domów przez szkodniki i owady, znalezienia martwych zwierząt, zagrzybienia pomieszczeń, obecności roztoczy i innych drobnoustrojów, a także w ramach oczyszczenia wnętrz po pożarach, wycieku substancji toksycznych lub zalaniu.

Ozon – czym dokładnie jest ten bezwonny gaz?

Z chemicznego punktu widzenia ozon (O3)  to gaz, który zawiera o jedną więcej cząsteczkę tlenu od tego, którym oddychamy. Cząsteczki te mają delta ujemny i delta dodatni ładunek elektryczny, są niestabilne i stosunkowo szybko przekształcają się w swoją wyjściową formę, czyli w tlen właśnie (już po około 30 minutach). Jego właściwością jest dobra rozpuszczalność w wodzie – o połowę wyższa niż tlenu. Dzięki tej cesze możliwe jest otrzymanie wodnego roztworu ozonu oraz zapewnia ona bezproblemowy transport przez błony komórkowe do tkanek. Sama nazwa gazu pochodzi od greckiego słowa ozein, które oznacza „czuć zapach”. Nazwa oczywiście nie jest przypadkowa. Chyba każdy z nas kojarzy charakterystyczny, świeży zapach, który unosi się w powietrzu po burzy.

Czy ozonowanie jest skuteczne?

Podczas działania ozonu zostaje uwolniony dodatkowy atom z cząsteczki, który wiąże się z materiałem, na który działa gaz. W efekcie powstaje czysta, stabilna cząsteczka tlenu. Co ważne, ozon jest najsilniej działającym utleniaczem, który służy do utleniania substancji rozpuszczonej. Ten dodatkowy atom, utlenia się błyskawicznie z każdym składnikiem, który napotka na swojej drodze – po prostu go niszczy. Aby zrozumieć właściwości ozonu warto mieć na uwadze, że działa on aż 50 razy szybciej i 3000 razy skuteczniej niż chlor.

Jak powstaje ozon?

Dodatkowy atom tlenu, o którym wspomnieliśmy powyżej, powstaje pod wpływem wyładowania elektrycznego, w wyniku rozpadu cząsteczki tlenu.

Powstaje on w naturze ze względu na różne reakcje chemiczne. Większość osób na pewno nie raz zetknęła się z pojęciem „warstwy ozonowej”, która otacza naszą planetę i chroni ją przed promieniowaniem ultrafioletowym – w tym przypadku ozon tworzy się pod wpływem promieni słonecznych UV. Gaz ten, nazywany również „aktywnym tlenem” w sposób naturalny można również wyczuć po burzy lub przy wodospadach.

Ściśle określone warunki, w których dochodzi do powstania ozonu, mogą zostać sztucznie wytworzone. Służą temu generatory ozonu, nazywane również ozonatorami. Urządzenia te generują gaz pod wpływem wyładowań elektrycznych lub działania UV.

Właściwości ozonu

Ze względu na swoje utleniające właściwości, ozon jest doskonałym środkiem dezynfekującym. Sprawdza się w utlenianiu wirusów, roztoczy, bakterii oraz związków chemicznych. Ozon usuwa bez problemu wszelkie organiczne i nieorganiczne zapachy unoszące się pomieszczeniach, na przykład dym papierosowy czy zapachy odzwierzęce. Co istotne, gaz ten nie maskuje przykrych woni, a skutecznie je likwiduje.

Wymienione właściwości ozonu sprawiają, że najczęściej jest on wykorzystywany do:

 • dezynfekcji pomieszczeń i ich wyposażenia,
 • likwidacji drobnoustrojów takich jak bakterie i wirusy,
 • usuwania nieprzyjemnych zapachów,
 • walki z pleśniami, grzybami, roztoczami,
 • czyszczenia i odgrzybiania klimatyzacji,
 • oczyszczania ścieków miejskich i produkcji wody pitne.

Czy ozonowanie jest bezpieczne?

Ozonowanie należy do niezagrażających zdrowiu i życiu ludzi metod dezynfekcji, odgrzybiania i usuwania brzydkich zapachów w pomieszczeniach i pojazdach. Co warte podkreślenia, nie oddziałuje ona negatywnie na środowisko – jest w pełni ekologiczna. Dowodem tego jest fakt, że nie ma żadnych przeciwwskazań, aby ozonowanie było stosowane w miejscach, w których przebywają dzieci i alergicy. Właściwości ozonu są więc wykorzystywane między innymi w przedszkolach, żłobkach, szpitalach, hotelach oraz w prywatnych domach.

Warunkiem sprawnie i skutecznie przeprowadzonych działań są przeszkoleni i wykwalifikowani pracownicy, dla których bezpieczeństwo klientów jest sprawą priorytetową.

Reasumując wątek bezpieczeństwa – jeśli sami nie przeprowadzamy ozonowania, nie musimy martwić się ryzykiem zatrucia ozonem. Bardziej niebezpieczne dla naszego zdrowia jest przebywanie w zainfekowanej i wilgotnej przestrzeni, która może przyczyniać się do rozwoju wielu chorób układu oddechowego lub alergii. Ozonowanie niweluje przykre zapachy oraz dezynfekuje powierzchnie, dlatego jeśli zależy nam na sterylnie oczyszczonym pomieszczeniu, to warto rozważyć zlecenie takiej usługi w naszym domu lub mieszkaniu.

Dodatkowe właściwości ozonu

W temacie poświęconym ozonowi i jego właściwościom nie sposób pominąć tak istotnej jego funkcji, jaką jest wykorzystanie go w medycynie. Wykazano bowiem, że gaz ten przyspiesza gojenie ran, dzięki czemu popularne jest jego stosowanie w medycynie estetycznej. Co w tym kontekście potrafi ozon? Warto wskazać na to, że:

 • pobudza ziarninowanie,
 • bierze udział w odbudowie naskórka,
 • poprawia ukrwienie tkanek.

Do tego dodać trzeba odkażające właściwości ozonu, przez co świetnie sprawdza się w  regeneracji skóry po owrzodzeniach, odleżynach, odparzeniach, zmianach cukrzycowych i alergicznych. Również osoby cierpiące na grzybicze choroby skóry mogą skorzystać z jego właściwości. Wsparcie leczenia przy wykorzystaniu ozonu to ozonoterapia, odbywa się zazwyczaj poprzez moczenie chorobowo zmienionego ciała w wodzie z ozonem lub poprzez zetknięcie jej bezpośrednio z ozonem w formie gazowej.

Zastosowanie ozonu: Ozonowanie to metoda, która pozwala na usunięcie z powietrza i powierzchni niebezpiecznych bakterii, wirusów, pleśni, grzybów oraz różnego rodzaju alergenów. Za pomocą tego działania, możliwe jest również pozbycie się nieprzyjemnych i drażniących zapachów takich jak: odór towarzyszący rozkładowi białek i innych związków organicznych, dym papierosowy, stęchlizna, spalenizna, zapachy farb i lakierów oraz wielu innych. Ozonowanie wykorzystywane jest również do dezynfekcji kanałów wentylacyjnych oraz odgrzybiania klimatyzacji, co jest niezwykle istotne dla zdrowia każdego człowieka przebywającego w danym pomieszczeniu lub pojeździe.

Właściwości ozonu: Ozon jako aktywny trójatomowy tlen, dzięki swym właściwościom utleniającym i bakteriobójczym, skutecznie usuwa nadmiar zanieczyszczeń w naszym powietrzu. Działając tym samym 50 razy skuteczniej i 3000 razy szybciej niż chlor. Ozonowanie to doskonałe rozwiązanie dla miejsc, w których wymagana jest sterylność i czystość mikrobiologiczna oraz uzyskanie środowiska wolnego od zagrażających zdrowiu związków chemicznych. Skuteczność naszych zabiegów w tej kwestii potwierdzają testy laboratoryjne wykonywane na życzenie klienta przed i po ozonowaniu.

Zapraszamy do współpracy. Zespół Klimedo


Opinie na temat realizacji KLIMEDO

 1. Pan Jakub z Piotrkowa Trybunalskiego
  10/2020

  Pełen profesjonalizm, fachowe doradztwo, szybkość realizacji. Polecam!

  Źródło:


  Pan Witold z Teresina
  03/2020

  Rozmowy z dostawcą były konkretne i rzeczowe. Po okresie ofertowania i negocjacji bardzo szybka instalacja. Ceny wybranego modelu do ofert rynkowych konkurencyjne. Prace montażowe odbyły się szybko i sprawnie.

  Źródło: