Czyste powietrze w przestrzeni biurowej

Biurka, telefony, komputery i akcesoria biurowe to wręcz idealne miejsca do namnażania się bakterii, wirusów i grzybów. Szczególnie narażone na inwazję drobnoustrojów są osoby pracujące w dużych powierzchniach biurowych typu open-space i korzystające ze sprzętu firmowego obsługiwanego przez wielu innych pracowników. W walce z tym problemem skutecznym rozwiązaniem jest ozonowanie, które nie tylko usuwa drobnoustroje w przestrzeni biurowej, ale i zwalcza alergeny z przewodów wentylacyjnych i klimatyzacji.

Ozonowanie Warszawa

Zabieg ozonowania składa się z 5 etapów:

 • Odpowiedniego przygotowania pomieszczenia przez specjalistów.
 • Zapewnienia odpowiedniej temperatury, wilgotności i cyrkulacji powietrza.
 • Właściwego rozstawienia oraz uruchomienia generatorów ozonu.
 • Monitorowania całego procesu wraz z kontrolą stężenia ozonu w pomieszczeniu.
 • Redukcji stężenia ozonu, aż do uzyskania bezpiecznego poziomu.

Ozonowanie – wykorzystanie ozonu w dezynfekcji

Ozon jest drugim najpotężniejszym utleniaczem na świecie, z tego powodu doskonale sprawdza się w zabijaniu wirusów i bakterii oraz usuwaniu silnych zapachów. Jest silnie reaktywny, co oznacza, że wchodzi w reakcje z innymi cząsteczkami, rozbijając ich struktury. Skuteczność ozonu w eliminacji zapachów polega na tym, że jako gaz jest w stanie dotrzeć wszędzie tam, gdzie jest powietrze, a więc we wszystkie szczeliny i zakamarki w podłodze czy suficie oraz w przewody wentylacyjne, odpływy i rury. Rozbija cząsteczki obecne w powietrzu odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach w pomieszczeniach, a także zabija bakterie, wirusy czy pleśń.

Ozonowanie to skuteczna metoda dezynfekcji, dezodoryzacji czy dezynsekcji, dzięki której pomieszczenia są nie tylko wolne od przykrych aromatów, ale i bezpieczne oraz sterylne. Ozon wykorzystuje się do sterylizacji pomieszczeń mieszkalnych, publicznych, placówek zdrowia (w tym sali operacyjnych), zakładów przetwórstwa (np. masarni), magazynów, lokali gastronomicznych, wnętrz samochodów, klimatyzacji.

Czy ozonowanie jest skuteczne?

Podczas działania ozonu zostaje uwolniony dodatkowy atom z cząsteczki, który wiąże się z materiałem, na który działa gaz. W efekcie powstaje czysta, stabilna cząsteczka tlenu. Co ważne, ozon jest najsilniej działającym utleniaczem, który służy do utleniania substancji rozpuszczonej. Ten dodatkowy atom, utlenia się błyskawicznie z każdym składnikiem, który napotka na swojej drodze – po prostu go niszczy. Aby zrozumieć właściwości ozonu warto mieć na uwadze, że działa on aż 50 razy szybciej i 3000 razy skuteczniej niż chlor.

Ozonowanie pomieszczeń – na czym polega?

Z racji tego, że ozon jest gazem trującym, sterylizację pomieszczeń powinna przeprowadzać doświadczona ekipa specjalizująca się w usługach DDD (dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji). Ozonowanie przeprowadza się wyłącznie po zlikwidowaniu przyczyny przykrego zapachu. Jeśli w mieszkaniu czy domu wyczuwalna jest nieprzyjemna woń, należy wcześniej znaleźć jej źródło – może to być niedrożna wentylacja, martwy szkodnik na strychu czy w piwnicy, pleśń, drażniąca ciecz meblach czy tapicerce. Przed wprowadzeniem ekipy przeprowadzającej ozonowanie trzeba rozwiązać problem (wynieść zniszczone meble czy sprzęt, pozbyć się szkodników i gryzoni), w przeciwnym razie dezynfekcja pomieszczenia będzie tylko doraźna, a zapach po krótkim czasie będzie znów wyczuwalny.

Podczas zabiegu ozonowania należy opuścić mieszkanie, ponieważ trudno z góry określić, ile czasu będzie potrzebne do całkowitego usunięcia zapachów – dużą rolę odgrywają takie czynniki jak wielkość pomieszczenia, stopień zanieczyszczenia przestrzeni oraz ilość używanych do ozonowania generatorów.

Ozonowanie przeprowadza się, używając do tego celu specjalnych generatorów, które wytwarzają ozon za pomocą sztucznych promieni UV i wyładowań atmosferycznych. Pomieszczenie musi być szczelnie zamknięte, aby gaz nie wydostawał się na zewnątrz. Ponadto osoby nadzorujące procedurę muszą być wyposażone w specjalną odzież i maski ochronne, ponieważ ozon w tym stężeniu jest dla człowieka trujący. Po zakończonym zabiegu wnętrze należy wietrzyć przez około pół godziny. Charakterystyczny zapach może utrzymywać się w pomieszczeniu jeszcze przez dwie doby po ozonowaniu.

Właściwości ozonu

Ze względu na swoje utleniające właściwości, ozon jest doskonałym środkiem dezynfekującym. Sprawdza się w utlenianiu wirusów, roztoczy, bakterii oraz związków chemicznych. Ozon usuwa bez problemu wszelkie organiczne i nieorganiczne zapachy unoszące się pomieszczeniach, na przykład dym papierosowy czy zapachy odzwierzęce. Co istotne, gaz ten nie maskuje przykrych woni, a skutecznie je likwiduje.

Dezynfekowanie pomieszczeń przy użyciu ozonu to jedna z najskuteczniejszych metod pozbywania się wirusów, bakterii i drobnoustrojów z powietrza i przedmiotów. Zapewnia sterylność mieszkań, biur, szkół, urzędów, kościołów, szpitali!

Czy ozonowanie jest bezpieczne?

Ozonowanie należy do niezagrażających zdrowiu i życiu ludzi metod dezynfekcji, odgrzybiania i usuwania brzydkich zapachów w pomieszczeniach i pojazdach. Co warte podkreślenia, nie oddziałuje ona negatywnie na środowisko – jest w pełni ekologiczna. Dowodem tego jest fakt, że nie ma żadnych przeciwwskazań, aby ozonowanie było stosowane w miejscach, w których przebywają dzieci i alergicy. Właściwości ozonu są więc wykorzystywane między innymi w przedszkolach, żłobkach, szpitalach, hotelach oraz w prywatnych domach.

Warunkiem sprawnie i skutecznie przeprowadzonych działań są przeszkoleni i wykwalifikowani pracownicy, dla których bezpieczeństwo klientów jest sprawą priorytetową.

Reasumując wątek bezpieczeństwa – jeśli sami nie przeprowadzamy ozonowania, nie musimy martwić się ryzykiem zatrucia ozonem. Bardziej niebezpieczne dla naszego zdrowia jest przebywanie w zainfekowanej i wilgotnej przestrzeni, która może przyczyniać się do rozwoju wielu chorób układu oddechowego lub alergii. Ozonowanie niweluje przykre zapachy oraz dezynfekuje powierzchnie, dlatego jeśli zależy nam na sterylnie oczyszczonym pomieszczeniu, to warto rozważyć zlecenie takiej usługi w naszym domu lub mieszkaniu.

Zapraszamy do współpracy. Zespół Klimedo


Opinie na temat realizacji KLIMEDO

 1. Pan Jakub z Piotrkowa Trybunalskiego
  10/2020

  Pełen profesjonalizm, fachowe doradztwo, szybkość realizacji. Polecam!

  Źródło:


  Pan Witold z Teresina
  03/2020

  Rozmowy z dostawcą były konkretne i rzeczowe. Po okresie ofertowania i negocjacji bardzo szybka instalacja. Ceny wybranego modelu do ofert rynkowych konkurencyjne. Prace montażowe odbyły się szybko i sprawnie.

  Źródło: