Co to jest system VRF?

System VRF polega na ciągłym zmienianiu ilości czynnika chłodniczego krążącego w układzie, dla zapewnienia optymalnego komfortu oraz maksymalnej efektywności energetycznej w danych warunkach pracy. Ilość czynnika chłodniczego trafiającego na parownik jest regulowana poprzez zawór rozprężny. Dodatkowo wykorzystywane są sprężarki inverterowe, które swoją pracą regulują ilość przepływającego przez nią czynnika.

Podstawowe elementy instalacji klimatyzacji typu VRF/VRV są takie same jak dla standardowych układów klimatyzacji typu split. W pomieszczeniach znajdują się jednostki wewnętrzne, które u większości producentów są dostępne w takich samych modelach jak dla układów typu split. 

Sercem układu jest agregat wyposażony w sprężarki inverterowe, odpowiadające za dostosowanie ilości czynnika chłodniczego w układzie do potrzeb instalacji. Podstawową różnicą pomiędzy układem typu split/multisplit, a układem VRF jest sposób połączenia jednostek z agregatem. W układach o zmiennej ilości czynnika wykorzystuje się system trójnikowy, polegający na jednej parze rur (zasilanie/powrót) wychodzącej z agregatu i specjalnych trójnikach, na których instalacja rozgałęzia się na poszczególne jednostki wewnętrzne.

Dzięki układowi sterowania wielostrefowego, możemy precyzyjnie sterować klimatem na wielu pietrach i pokojach. Inteligentne podłogowe czujniki obecności kierują nawiew powietrza z dala od osób, generując przepływ powietrza, a technologia zmiennej temperatury czynnika chłodniczego zapobiega przeciągom. Zaprojektowane systemy są bardzo ciche że często zapominamy o ich obecności.

Rekuperator. Twoja centrala wentylacyjna

Minimalizując straty zimnego i ciepłego powietrza przy wejściu stosowane są kurtyny powietrza. Unikalne rozwiązania kasetonowe idealnie integrują się z sufitami podwieszanymi. Cicha praca całkowicie zadowoli osoby przebywające w pomieszczeniu. Współpracując z ogrzewaniem podłogowym, zapewni pracę komfortowa podczas grzania.

Systemy VRV wzbogacone są również zdrowym i świeżym powietrzem, wolnym od pleśni i alergenów. Systemy łatwo integrują się z rozwiązaniami do wytwarzaniem ciepłej wody dla kuchni i toalet. Czujniki inteligentne kierują nawiew powietrza z dala od osób znajdujących się z pomieszczeniu i automatycznie przełączają urządzenia w tryb oszczędzania energii, lub wyłączają je po wykryciu, że pomieszczenie jest puste.

Inteligentne programy ułatwiają sterowanie klimatem w cały budynku a system zarządzania budynkiem BMS pozwala zintegrować wszystkimi aspektami budynku ( ogrzewaniem, chłodzeniem , elektrycznością, oświetleniem i windami.

Zapraszamy do współpracy. Zespół Klimedo


Opinie na temat realizacji KLIMEDO

 1. Pan Jakub z Piotrkowa Trybunalskiego
  10/2020

  Pełen profesjonalizm, fachowe doradztwo, szybkość realizacji. Polecam!

  Źródło:


  Pan Witold z Teresina
  03/2020

  Rozmowy z dostawcą były konkretne i rzeczowe. Po okresie ofertowania i negocjacji bardzo szybka instalacja. Ceny wybranego modelu do ofert rynkowych konkurencyjne. Prace montażowe odbyły się szybko i sprawnie.

  Źródło: